„Grecja szlakiem ikon” – wyprawa uczestników warsztatów pisania ikon cz. 7

lut 7, 2025 | Blog, Grecja szlakiem ikon, Wędrówki szlakami ikon

Monaster Dafni – monument z XI w.

Wyprawa uczestników prowadzonych przeze mnie warsztatów „Grecja szlakiem ikon” zawiodła nas do niezwykłego miejsca będącego znakiem dawnej świetności Bizancjum – monumentalnego monasteru Dafni. Długo wpatrywaliśmy się w migoczące złotem mozaiki, a w zasadzie ich ocalałe fragmenty. Wielki kunszt mistrzów i świadectwo wiary ludzi sprzed wieków przyciągały wzrok i dusze.

monaster-dafni

Z kopuły spoglądało na nas srogie Oblicze Chrystusa Pantokratora. Miałam wrażenie, że Chrystus z tego wizerunku napomina nas, byśmy pamiętali, jak wąska jest ścieżka prowadząca do Jego Królestwa i nie ulegali nawet najmniejszym przejawom zła.

Jakże inne jest Jego Oblicze w scenie chrztu w Jordanie! Groźne, majestatyczne spojrzenie zniknęło, a Twarz Jezusa wyraża niezwykłą pokorę i łagodność

chrzest-pański
Chrzest Pański Monaster Dafni
chrzest-chrystusa

W scenie tej obecni są Aniołowie

mozaika Chrztu Pańskiego

Zachowała się też scena Przemienienia na Górze Tabor

Przemienienie na Górze Tabor

Oraz Bożego Narodzenia

grecja-bizantyjska

Ciekawą sceną jest przedstawienie Zwiastowania św. Joachimowi. Apokryficzna Protoewangelia Jakuba z II wieku podaje, że Anna i Joachim byli bezdzietni. Małżonkowie daremnie modlili się i dawali hojne ofiary na świątynię, aby uprosić sobie dziecię. Joachim, będąc już w podeszłym wieku, udał się na pustkowie i tam przez dni 40 pościł i modlił się o Boże miłosierdzie. Wtedy zjawił mu się anioł i zwiastował, że jego prośby zostały wysłuchane, gdyż jego małżonka Anna da mu Dziecię, które będzie radością ziemi.

zwiastowanie-joahimowi
Joahim i Anna, zwiastowanie

Byliśmy zachwycenie tym miejscem. Trudno nam było je opuścić…

Ikonografowie w Monasterze Dafni

Czy czytałeś już poprzedni wpis na temat tej wyprawy?