Gruzja szlakiem ikon – wyprawa uczestników warsztatów pisania ikon cz. 11

lis 7, 2025 | Blog, Gruzja szlakiem ikon, Wędrówki szlakami ikon

Kolejna porcja zdjęć z warsztatowej wyprawy „Gruzja szlakiem ikon”

Monaster JIvari

Monaster Jvari ma niezwykłe położenie – z klasztoru możemy podziwiać piękną panoramę z widokiem na miejsce spotkania dwóch rzek.

klasztor-jivari

Tradycja głosi, że w tym miejscu św. Nino w czasie podróży zatrzymała się na modlitwę i postawiła krzyż. W VI w. wzniesiono tu klasztor.

Jivari

Istnieje też opowieść związana ‍jest z budową monasteru. Legenda głosi, że ‌gdy budowniczy starali się wznieść świątynię, wciąż napotykali na niezrozumiałe trudności. W końcu, dzięki modlitwom mnichów, pojawili się Aniołowie, którzy wsparli budowniczych i w ten sposób praca została szybko ukończona. Zdjęcie przedstawia ikonę, na której widzimy Aniołów unoszących pień ogromnego cedru, którego z tajemniczych powodów ludzie nie mogli usunąć. Dopiero ingerencja mocy niebieskich pozwoliła kontynuować budowę monasteru

monaster-jivari

Ruiny luksusowego uzdrowiska w Tskaltubo

Tskaltubo to miasteczko w centralnej Gruzji, które niegdyś było ulubionym ośrodkiem wypoczynkowym Stalina. Tsakulbo za czasów ZSRR stanowiło znane centrum sanatoryjne, do którego ściągali ludzie z całego Związku Radzieckiego na „obowiązkowy wypoczynek”. W tym czasie każdy obywatel otrzymywał kupon na 2 tyg. wypoczynek, aby nabrał sił dla dalszego budowania socjalistycznej ojczyzny. Tsakulbo było ulubionym miejscem wypoczynku Józefa Stalina. Całe miasto pokryte było luksusowymi hotelami. Po rozpadzie ZSRR hotele i sanatoria opustoszały. Po wojnie abchasko-gruzińskiej zakwaterowano tu ok. ok. 6000 uchodźców z Abchazji.

atrakcje-gruzji
wycieczka-do-gruzji
co-warto-zobaczyc-w gruzji
wycieczka-do-gruzji-warsztaty-oisania-ikon

Gruzińska Droga Wojenna

Jadąc przez góry malowniczą GUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ mijaliśmy wiele świątyń i monasterów umiejscowionych na wzgórzach. Burzliwa historia gruzińskiego narodu, konieczność odpierania wielu ataków, spowodowała, że większość świątyń miała charakter obronny

droga-wojenna-gruzja

Czy chcesz zobaczyć poprzednią część fotorelacji z naszej warsztatowej wyprawy do Gruzji szlakiem ikon?

A może wolisz przejść do nastepnej?