WARSZTATY PISANIA IKON W TCZEWIE - CZERWIEC 2016 R.    (dodano 23.03.2016)
Grupa Agathos, Schola Węgajty
i Fabryka Sztuk w Tczewie zapraszają na

Warsztaty pisania ikon
Termin: 4 - 12 czerwca 2016.

Prowadzenie:
Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos

Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania.
Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na warsztatach prowadzonych przez naszą grupę, jako drugą napiszą ikonę Archanioła. Tych zaś z Państwa, którzy pod naszym okiem napisali już te ikony, prosimy o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.
Uczestnicy pod okiem prowadzących, wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa.
Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.

Grupa Agathos
Grupa powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchowa głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego.
Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.
Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in. na:
- Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny (2014). Oprócz ikon grupa prowadziła tam warsztaty, a także przedstawiała wykład przybliżający współczesną ikonę polską;
- Fabryka Sztuk w Tczewie „Światłość pędzlem pisana” (06.08 – 21.09.2014);
- Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);
- Galeria Synagoga w Barczewie „Pędzlem rozpisane” (16.06 – 12.07.2012);
- Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś”, która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewcu, 2008)
Więcej informacji na www.agathos.art.pl., www.wegajty.pl

Prowadzący:
Małgorzata Dżygadło - Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie na Warmii od 30 lat. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Wegajty. Od 12 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii wraz z innymi członkami Grupy Agathos. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny); międzywydziałowe studia podyplomowe z Arteterapii w Gdańsku; ostatnio studiuje możliwości jakie daje łączenie sztuki ikonopisania i praktyki medytacji chrześcijańskiej.

Ewa Grześkiewicz (Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Warszawie. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliłam w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii.
Ikona jest dla niej miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Oprócz malarstwa zajmuje się terapią pedagogiczną. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzonych przez nią warsztatów pisania ikon. W Warszawie zajęcia odbywają się Centrum Artystycznym Sztukarnia.

Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym komplet materiałów (bez kosztów pobytowych) – 650 zł/os.
Osobom przyjezdnym pomożemy zorganizować noclegi i wyżywienie na miejscu. Prosimy zgłaszać taką potrzebę do p. Ryszarda Walkowskiego z Warmińskiej Pracowni Ikony (rodowitego tczewiaka). Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ryszarda Walkowskiego: ikswoklaw@interia.pl w terminie do 15 kwietnia.
Warunkiem rezerwacji miejsca w grupie warsztatowej jest wpłacenie zaliczki w wysokości 250 zł w tym terminie, na konto współorganizatora warsztatu Stowarzyszenia Węgajty:
34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 z dopiskiem zaliczka na warsztaty ikony w Tczewie.
W przypadku rezygnacji z warsztatów w terminie późniejszym niż 4 maja, zaliczka nie jest zwracana, gdyż pokrywa część kosztów organizacyjnych i zakup materiałów.
Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na warsztatach o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych.

Informacji udzielają:
- w sprawie zapisów i możliwości zakwaterowania: Ryszard Walkowski, tel. 660061314
e-mail: ikswoklaw@interia.pl
- w sprawie programu zajęć - Małgorzata Dżygadło-Niklaus, telefon: 600005253,
e-mail: scholaw1@.wp.pl

Tczew
To urokliwe miasto na Kociewiu w regionie Pomorza Gdańskiego.
Jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu, jego historia sięga 1198 roku.
Najstarszy zabytek w mieście stanowi kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego. Pochodzi z XIII w. Zbudowany został w stylu nadwiślańskiego gotyku, a jego wystrój wewnętrzny pochodzi z okresu baroku. Na ścianach kościoła znaleziono zabytkowe freski, które konserwatorzy starają się odrestaurować; najstarszy z nich pochodzi z II poł. XV w. i przedstawia święte niewiasty. Stanowią one rzadki przypadek, by w sztuce średniowiecznej przedstawiać wyłącznie kobiety.
Innym ciekawym zabytkiem jest podominikański kościół św. Stanisława Kostki. Pochodzi on z XIV w. Na uwagę zasługuje bardzo dobra akustyka budowli. Wybudowany w stylu gotyckim, posiada charakterystyczną ośmioboczną wieżę.
 
 
All rights reserved.  

Projekt i realizacja : proti - to be online