WARSZTATY PISANIA IKON LABORATORIUM TRADYCJI 6-15 SIERPNIA 2018
(DODANO 21.07.2018)
Zapraszamy na Warsztaty Pracownia Ikony oraz do Pracowni Śpiewu Liturgicznego szczegóły poniżej: Schola Węgajty i Grupa Agathos zapraszają na
Laboratorium Tradycji 2018 - warsztaty dziedzictwa kulturowego
Miejsce: Nowe Kawkowo, Węgajty, Olsztyn.
Pracownia ikony - w dniach od 6 do 15 sierpnia 2018
Prowadzenie: Grupa Agathos w składzie ( Bartosz Bremer, Małgorzata Dżygadło – Niklaus, Ewa Grzeskiewicz). Gościnnie z wykładami: Igor Wieremiejuk z Warszawy
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Piszący swą pierwszą lub drugą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa, przy kolejnej, nad Obliczem Anioła Pańskiego. Dla osób, które będą pisać swoją trzecią ikonę będzie to Matka Boża Eleusa. Dla osób bardziej zaawansowanych, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, tematem wiodącym w tym roku będzie wizerunek Świętego Józefa.
Uczestnicy wykonają szkic, przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną deskę. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty i kolory. Na zakończenie odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.
Tak jak w poprzednich latach, proponujemy zajęcia warsztatowe, które równolegle będą odbywały się w Pracowni Ikony i Pracowni Śpiewu Liturgicznego. Chcemy aby działały one blisko siebie, a efekty ich pracy przenikały się, by tak jak niegdyś, malarstwo i śpiew stanowiły całość doświadczenia sacrum.
Pracownia śpiewu liturgicznego - w dniach od 12 do 17 sierpnia 2018
Prowadzenie: chorał bizantyjski (Marcin Abijski),chorał gregoriański (J. Wolfgang Niklaus).
W tym roku, wyjątkowo będzie to praca ze śpiewakami z Serbii, członkami chóru bizantyjskiego im. Mojseya Petrovica z Belgradu, którzy wraz z członkami zespołu Scholi Węgajty i uczestnikami warsztatu przygotują premierową, grecką wersję Oficjum „O trzech młodzieńcach w piecu ognistym”. Kontynuując pracę z poprzednich lat, przygotują także chorał gregoriański do mszy na święto Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) oraz śpiewy bizantyjskie (maryjne) do obrzędu poświęcenia ikon według wschodniego formularza.
Na zakończenie odbędą się prezentacje z udziałem uczestników warsztatów. Prezentacje przybiorą formę święta miejsca w sali Teatru Węgajty i w kościele grekokatolickim w Olsztynie oraz w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie. Warsztatom towarzyszyć będą wykłady przygotowane przez ikonografów i śpiewaków oraz teologów z Polski i Serbii oraz Grupę Agathos.
Szczegóły programowe będziemy sukcesywnie dosyłać gdy wyłonią się już grupy warsztatowe.( Prosimy o zgłoszenia mailowe do 15 lipca - grupa ikonografów nie może przekroczyć 15 osób.
Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na Letniej pracowni ikony o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikony.( Jest jeszcze parę wolnych miejsc!)
Zgłoszenia trzeba będzie potwierdzić wpłaceniem zaliczki w wysokości 400 zł ( z pobytem + 400 = 800 zł ) do 10 lipca 2018, przez wyłonioną grupę warsztatową na konto:
Stowarzyszenie Wegajty: nr 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 z dopiskiem: warsztaty ikony Laboratorium tradycji 2018.
Koszt warsztatu ikonograficznego (9 dni): 750 zł/os, w tym oplata warsztatowa (z sala) oraz materiały potrzebne do wykonania ikony ( deska, wzory kolorowe, pigmenty). Osoby dojeżdżające z Olsztyna mogą zamówić obiady. Koszty pobytowe w pokojach 2-osobowych z łazienką (nocleg + 3 posiłki) w gospodarstwie agroturystycznym Cegielnia Art, na kolonii wsi Nowe Kawkowo: 1260 zł/os (9 x 140 zł/dobę).
Grupa Agathos
Grupa powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchowa głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego.
Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.
Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in.:
- Korzenie sztuki sakralnej w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015, 2016, 2017)
- Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny (2014). Grupa prowadziła we Francji warsztaty, a także przedstawiała wykład przybliżający współczesną ikonę polską;
- Fabryka Sztuk w Tczewie „Światłość pędzlem pisana” (2014);
- Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);
- Galeria Synagoga w Barczewie „Pędzlem rozpisane” (2012);
- Międzynarodowa wystawa „Ikona Dziś”, która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewcu, 2008)
Schola Węgajty powstała w 1994 r. i działa w ramach Stowarzyszenia Węgajty na Warmii koło Olsztyna. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Od 24 lat opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie zabytki muzyczno-dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych stanowiących kanon tego gatunku, które były prezentowane w całej Polsce i wielu krajach Europy. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, plastyków, liturgistów, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny, oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego. Więcej informacji na www.agathos.art.pl., www.wegajty.pl
Prowadzący i wykładowcy:
Bartosz Bremer (Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Konstancinie koło Warszawy, żonaty, 4 dzieci. Dyplom uzyskał w 1992 r. w Pracowni plakatu na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył kursy ikonopisania u o. Zygfryda Kota SJ w Krakowie w latach 2003-2006. Od tego czasu współtworzy pracownie ikony Grupa Agathos. Zajmuje się również malarstwem olejnym i temperowym, rysunkiem, projektowaniem graficznym i fotografiką.
Małgorzata Dżygadło - Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie na Warmii od ponad 30 lat. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Wegajty. Od 14 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny); ostatnio międzywydziałowe studia podyplomowe z Arteterapii w Gdańsku.
Ewa Grześkiewicz (Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Warszawie. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. Dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii.
Ikona jest dla niej miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Oprócz malarstwa zajmowała się terapią pedagogiczną. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzonych przez nią warsztatów pisania ikon; w Warszawie odbywają się Centrum Artystycznym Sztukarnia.
Igor Wieremiejuk
Mieszka i pracuje w Warszawie, pochodzi z Podlasia. Jest absolwentem Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim i Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi cykle wykładów monograficznych w Atelier Św. Eliasza, Pracowni ikon działającej w klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie.
Wszelkich informacji udzielamy pod numerami telefonu: 600 005 253 (Małgorzata Dżygadło-Niklaus - ikona) i 600 005 251 (Wolfgang Niklaus – śpiew). ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Węgajty- zespół Schola Węgajty oraz Pracownia ikony Grupa Agathos.