WARSZTATY PISANIA IKON W CIECHOCINKU - lipiec 2020    (DODANO 27.05.2020)

WARSZTATY PISANIA IKON W CIECHOCINKU
– „Ikonopisanie pod Tężniami 2020”.

Termin: 20 -28 lipca 2020.
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos
Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych. Stopień trudności będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.
Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Te zaś, które były już prowadzonych przeze mnie warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych z Państwa, którzy pod moim okiem napisali już te ikony, proszę o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na specjalnie przygotowaną deskę. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są prelekcje o ikonach.
Planujemy też wyjście do cerkwi prawosławnej, a w wolnym czasie atrakcje uzdrowiskowe 
Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.
Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym komplet materiałów (bez kosztów pobytowych) – 800 zł/os.
Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłata 300 zł zaliczki do dn. 20. 06. 2019 r. na konto:
Ikony Ewa Grześkiewicz
02195000012006002897840001
W tym roku, ze względu na sytuacje epidemiologiczną, wydłużony jest czas możliwości rezygnacji ze zwrotem zaliczki do 12.07.2020 r
W razie rezygnacji po tym terminie zaliczka jest bezzwrotna, stanowi pokrycie części kosztów organizacyjnych.

Nie zajmujemy się organizacją noclegów i wyżywienia, gdyż oferta tego typu jest w Ciechocinku tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Liczne są zarówno kwatery prywatne, jak i konkurencyjne pod względem cenowym uzdrowiska.
Prosimy chętnych, szczególnie osoby początkujące, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych.
Zapisy prowadzi i Informacji udziela Ewa Grześkiewicz
e-mail: ewika@poczta.fm
tel. 609 612 190

Prowadzący:
Ewa Grześkiewicz (Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Warszawie. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, u siostry Mateuszy, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem, ojcem Anthonym Guninem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnych monasterach w Rumunii.
Ikona jest dla niej miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Oprócz malarstwa zajmowała się terapią pedagogiczną. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzonych przez nią warsztatów pisania ikon. W Warszawie zajęcia odbywają się Centrum Artystycznym Sztukarnia.
Napisane przez nią ikony znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m. in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie.
Jej ikona „Matka Boża Nieustającej Pomocy” znalazła się wśród zwycięskich ikon w międzynarodowym konkursie rosyjskiego wydawnictwa „Divine Temple” w 2019 r. Ikona „Chrystus Pantokrator” została wyróżniona na II Międzynarodowym Konkursie Ikonograficznym „Nowa Epifania Piękna” w Supraślu i do września 2019 r. będzie eksponowana w tamtejszym Muzeum Ikon.
Jej prace można było oglądać na wielu wystawach, m. in. na:
- Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny (2014). Oprócz ikon wraz z Grupą Agathos prowadziła tam warsztaty, a także przedstawiała wykład przybliżający współczesną ikonę polską;
- Fabryce Sztuk w Tczewie „Światłość pędzlem pisana” (06.08 – 21.09.2014);
- Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);
- Galerii Synagoga w Barczewie „Pędzlem rozpisane” (16.06 – 12.07.2012);
- Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś”, która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewcu, 2008)
Ciechocinek
Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Co roku przyjeżdża wielu kuracjuszy i turystów (52 tys. w 1980 r., 85 tys. w 1987 r.). Podstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych. Leczy się tutaj choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, kobiece, układu oddechowego, nerwowego i krążenia. W tym celu stosuje się wiele zabiegów m.in. kąpiele solankowe, jodobromowe, siarkowe, zawijania borowinowe, balneoterapie (fizykoterapia, inhalacja, irygacja, klimatoterapia, kuracja pitna), gimnastykę i masaże.
W północnej części uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy, założony w 1875 – 1876 roku w stylu krajobrazowym z licznymi gatunkami drzew i krzewów (także egzotycznymi) jego projektantem i twórcą był Hipolit Cybulski. W parku rosną m. in. kłęk kanadyjski, korkowiec amurski, miłorząb dwuklapowy. Ciechocinek posiada również oryginalny rezerwat florystyczny – stanowisko słonorośli (m. in. soliród zielny, mlecznik nadmorski, aster solny) ujęte od 1962 roku w 1,88 ha Rezerwatu Ciechocinek w pobliżu tężni III.
W okolicach Ciechocinka ze względu na potrzebę ochrony jego specyficznego mikroklimatu stworzono Obszar Chronionego Krajobrazu Niziny Ciechocińskiej.
 
 
All rights reserved.  

Projekt i realizacja : proti - to be online