SYLWESTER Z IKONĄ W ŚWIĘTEJ LIPCE 2020    (DODANO 19.09.2020)
Sylwester z ikoną w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce
w dniach 26 grudnia 2020– 3 stycznia 2021

Zapraszamy na Sylwestra z ikoną przy Sanktuarium w Świętej Lipce.
Spotykamy się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26.12 o godz. 16.00. Warsztaty potrwają do niedzieli 3 stycznia. Pracować będziemy nad monochromatyczną ikoną Anioła, pod kierunkiem Ewy Grześkiewicz. Osoby zaawansowane, które uczyły się pod moim okiem, po uzgodnieniu, mogą pisać inną ikonę.
Nowy Rok przywitamy Mszą Świętą.
Oprócz zajęć warsztatowych planujemy także konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ.

Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz

Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Ikony pisane będą tradycyjną techniką tempery jajecznej, na lipowych, szpongowanych deskach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach:
Wariant A - 800 zł/os.
Cena zawiera wszystkie potrzebne materiały, w tym deskę i pędzle. Nie zawiera kosztów pobytowych.
Wariant B – 650 zł/os.
Cena bez deski, pędzli i kosztów pobytowych. Zawiera możliwość korzystania z materiałów warsztatowych dostępnych w pracowni. Jest to wersja wyłącznie dla osób zaawansowanych, które uczyły się pod okiem moim i chcą pracować nad własną ikoną.

- Koszty pobytowe :
Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem: 70 zł/os.
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ewy Grześkiewicz: ewika@poczta.fm określając, który wariant jest wybierany.
Warunkiem rezerwacji miejsca będzie wpłacenie 300 zł zaliczki. Ze względu na to, że trudno mieć w tej chwili pewność, co do sytuacji epidemiologicznej, dane do przelewu podam w terminie późniejszym.
Proszę chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u mnie na warsztatach, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych. Informacji udziela Ewa Grześkiewicz pod numerem telefonu: 609 612 190 oraz pod adresem e-mail: ewika@poczta.fm
Święta Lipka - to sławne sanktuarium maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków. Najwięcej informacji mamy w dokumentach spisanych i wydanych w XVII wieku. Autor jednego z pism mówi o początkach Świętej Lipki: "Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich". Święta Lipka weszła do historii od początku jako sławne miejsce pielgrzymkowe. Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki, do której dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza. (za www.swlipka.org.pl).

 
 
All rights reserved.  

Projekt i realizacja : proti - to be online