WARSZTATY PISANIA IKON BYDGOSZCZ 20-28 LUTEGO 2021    (DODANO 04.10.2020)
WARSZTATY PISANIA IKON W BYDGOSZCZY 20-28 LUTEGO 2021

Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz

Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które już pisały ikonę pod moim okiem, proszę o kontakt. Będą pracować nad ikoną i zagadnieniem zgodnymi z programem prowadzonych przeze mnie warsztatów, zgodnie z zasadą stopniowania trudności i dopasowania do potrzeb i możliwości uczestnika.
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną deskę . Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.

Koszt uczestnictwa w warsztatach: 1200 zł/os. Cena zawiera wszystkie niezbędne materiały. Nie zawiera kosztów pobytowych.
Warunkiem rezerwacji miejsca będzie wpłata 400 zł zaliczki. W przypadku rezygnacji po 1 lutego 2021 zaliczka nie będzie zwracana, stanowi pokrycie części kosztów organizacyjnych.
W związku ze stanem epidemicznym w naszym kraju numer konta do wpłat warsztaty podamy gdy będziemy już pewni, że sytuacja epidemiologiczna pozwala na przeprowadzenie warsztatów.

Miejsce warsztatów:
Dom Jubileuszowy Jana Pawła II Fundacji „Wiatrak”
Ul. Bołtucia 7
Bydgoszcz

Ewa Grześkiewicz
Mieszkam i pracuję w Warszawie. Pisania ikon początkowo uczyłam się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliłam w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, u siostry Mateuszy, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem, ojcem Anthonym Guninem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnych monasterach w Rumunii.
Ikona jest dla mnie miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Jestem współzałożycielką i członkiem Grupy Agathos zajmującej się ikonopisaniem oraz działalnością mającą na celu przybliżenie piękna ikony współczesnemu człowiekowi.
Od kilku lat współpracuję ze Scholą Węgajty współprowadząc warsztaty w ramach Laboratorium Tradycji Bizantyjskiej przy Ośrodku Teatru Węgajty oraz Korzeni Sztuki Sakralnej przy Sanktuarium w Świętej Lipce. Brałam też udział w wykonaniu scenografii do dwóch spektakli Scholi - "Miracula Sancti Nicolai" oraz "Opowieści o świętym Franciszku".
Uczestniczyłam w wielu wystawach, m.in. w międzynarodowej wystawie "Ikona dziś" w 2008 r., która towarzyszyła sesji naukowej poświęconej tej właśnie tematyce.
W 2014 r. brałam udział w Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego, który odbywał się w pocysterskim opactwie Pontigny we Francji. Prezentowałam tam ikony i poprowadziłam warsztaty. Wraz z Grupą Agathos w czasie wykładu przedstawiliśmy współczesną ikonę polską.
Ikony dwukrotnie zostały wyróżnione na międzynarodowych konkursach – w 2019 r. wyróżnienie – wybór wydawcy rosyjskiego katalogu Divine Temple ( ikona Matka Boża Nieustającej Pomocy), w 2018 r. w konkursie organizowanym przez Muzeum Ikon w Supraślu „Nowa Teofania Piękna” (Ikona Chrystus Pantokrator)
Ukończyłam Akademię Pedagogiki Specjalnej. Przez wiele lat zajmowałam się terapią pedagogiczną. Moje doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzenia warsztatów pisania ikon. W Warszawie zajęcia odbywają się Centrum Artystycznym Sztukarnia.
www.ikony.waw.pl

 
 
All rights reserved.  

Projekt i realizacja : proti - to be online