ZAPRASZAM NA WARSZTATY POZŁOTNICZE - ZŁOCENIE SZLAGMETALEM NA MIKSTIONIE OLEJOWYM.    (20.08.2012)
W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania ikoną. Coraz więcej osób bierze do rąk pędzle i próbuje swych sił w ikonopisaniu.

Wszyscy zdają sobie sprawę, że tradycyjna ikona kojarzy się z bogatymi złoceniami, ponieważ złoto na ikonie symbolizuje zastygłe światło – blask świętości. Aby wydobyć to światło trzeba opanować technikę złoceń. Okazuje się jednak, że złocenia sprawiają duży problem i nawet pięknie namalowana ikona wiele traci z powodu nieumiejętnego nałożenia pozłoty.

Dlatego zapraszamy wszystkich chcących poznać techniki pozłotnicze wykorzystywane w ikonopisaniu, bądź też udoskonalić swój warsztat. Do udziału zachęcamy pasjonatów pisania ikon jak i osoby dopiero początkujące, które dopiero zaczynają swoją fascynującą przygodę z pisaniem ikon. Szczególnie zachęcamy osoby planujące naukę pisania ikon w pracowni w Sztukarni.

mniej

Podstawowe informacje o technice

Sztuka pozłotnicza sięga starożytności i ma swoje bardzo głębokie korzenie. U Chińczyków i Egipcjan technika złocenia płatkami złota znana była już w XXVI w .p.n.e.

Na naszych warsztatach zapoznamy Państwa ze sztuką złocenia szlagmetalem na mikstionie olejowym. Jest to najbardziej rozpowszechniony i znany sposób wykonywania złoceń. Ten sposób złocenia zwany jest też złoceniem na mat. W tej technice spoiwem jest mikstion, produkowany na bazie oleju lnianego, żywic i rozpuszczalnika., który służy do przyklejania płatków złota i szlagmetalu. Przy tej metodzie można używać również prawdziwego złota w płatkach, ale najpierw trzeba opanować bardzo trudną sztukę przenoszenia płatków złota na podłoże.

Takie warsztaty również będą organizowane przez naszą pracownię, ale w późniejszym terminie.

Na kolejnych warsztatach planujemy także złocenie złotem na pulmencie.

Harmonogram zajęć

Uczestnicy otrzymają szpongowane, zagruntowane deski lipowe, gotowe do położenia pozłoty. Na desce wyznaczony będzie wcześniej kontur ikony, do którego dołączony będzie wzór ikonograficzny. Według tego wzoru uczestnicy warsztatów będą mogli namalować ikonę.

Koszt warsztatów obejmuje koszty potrzebnych materiałów, wykłady i zajęcia praktyczne.

Zajęcia obejmują trzy spotkania; 2 x 4 godz. w soboty, 1 x 2 godz. w piątek.

Prowadzący

Piotr Piątkowski – pozłotnik od wielu lat współpracujący z Grupą Agathos, która prowadzi również warsztaty w Sztukarni. Posiada bogate doświadczenie i wieloletnią praktykę w złoceniu i konserwacji złoceń.

Najbliższe terminy
Zajęcia obejmują trzy spotkania;

2 x 4 godz. w soboty
1 x 2 godz. w piątek

6 października – sb., 4 godz. (10.30–14.30)
12 października – pt., 2 godz. (18.00-20.00)
13 października – sb., 4 godz. (10.30-14.30)

Miejsce: Sztukarnia, ul. Lewicka 10, Warszawa

Cena
390 zł

ZAPISY PROWADZI SZTUKARNIA:
http://sztukarnia.pl/ikonopisanie-dla-zaawansowanych/

Kontakt do Sztukarni:
tel. 692 870 303 (pn – pt: 12.00 – 20.00), 22 465 85 65

e-mail: sztukarnia@sztukarnia.pl
 
 
All rights reserved.  

Projekt i realizacja : proti - to be online