WIOSENNA EDYCJA WARSZTATÓW PISANIA IKON RUSZA 8 MARCA 2014 r.
(31.12.2013)
Zapraszamy na warsztaty pisania ikon dla początkujących i średnio zaawansowanych.
DLACZEGO IKONA?
Ikona od wieków fascynuje swym tajemniczym pięknem. Jako obraz sakralny ma szczególne zadanie – za pomocą materialnych środków przedstawić niematerialny świat ducha. Dla wiernych staje się łącznikiem pomiędzy Niebem a ziemią. Dlatego jeden z teologów ikony – Michael Quenot nazwał ją „oknem ku wieczności”. Ikony od wieków otaczane są kultem. Wiele z nich znajduje się w prawosławnych i greckokatolickich cerkwiach gdyż ich kult jest ważnym elementem liturgii bizantyjskiej. Ale otaczane czcią ikony spotykamy także w polskich kościołach rzymskokatolickich jak chociażby wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej czy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Wiele ikon jest celem pielgrzymek, gdyż uznawane są za cudotwórcze oraz będące źródłem licznych łask. W Polsce coraz więcej osób pragnie mieć ikonę w domu. Jest ona cenionym prezentem z okazji ślubu, chrzcin, Pierwszej Komunii, ważnych rocznic. Ikona, niosąc ze sobą głębię treści, piękno i formę wypracowaną przez wieki dla jak najlepszego przedstawienia świata duchowego, stała się we współczesnych czasach inspiracją dla wielu malarzy.
CHARAKTERYSTYKA ZAJĘĆ
Uczestnicy pod okiem ikonografów z Grupy Agathos wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej namalują ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej.
W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa.
Osoby początkujące będą pracować nad ikoną Chrystusa zwaną Mandylionem, osoby średnio zaawansowane nad ikoną Matki Bożej Miłującej. Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość pracy nad inną , niż proponowana, ikoną.
ZAKRES DZIAŁAŃ PROPONOWANYCH W PRACOWNI
- wprowadzenie w historię ikony, rozmowa o roli kanonu i środkach artystycznych charakterystycznych dla tego malarstwa.
- wprowadzenie w tematykę, symbolikę i geometrię ikon Chrystusa oraz Matki Bożej Miłującej
- zaznajomienie ze sposobem rysowania twarzy, dłoni i szat na ikonach;
- wykonanie szkicu i przeniesienie go na deskę;
- sporządzenie medium;
- wprawki malarskie w technice tempery jajecznej;
- informacje o sposobie nanoszenia kolejnych warstw farby;
- malowanie ikony;
- wykonanie aureoli, napisów końcowych, obrysu;
UCZESTNICY OTRZYMAJĄ :
- zagruntowaną, szpongowaną deskę lipową
- pędzle
- pozostałe materiały zapewniamy do użytku w pracowni.
Prowadzenie
Grupa Agathos – informacje na temat Grupy dostępne są na stronie www.agathos.art.pl, dodatkowe informacje o ikonach można znaleźć na stronie Ewy Grześkiewicz www.ikony.waw.pl