Wraz z Małymi Siostrami Niepokalanego Serca Maryi – Honoratkami zapraszam na Sylwestrowe Warsztaty Pisania ikon do Nowego Miasta nad Pilicą
Odbędą się one w Domu Zakonnym Sióstr.
Spotykamy się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26.12 o godz. 16.00. Warsztaty potrwają do niedzieli 1 stycznia. Pracować będziemy nad monochromatyczną ikoną Anioła, pod moim, czyli Ewy Grześkiewicz, kierunkiem. Osoby zaawansowane, które uczyły się pod moim okiem, po uzgodnieniu, mogą pisać inną ikonę.
Nowy Rok przywitamy Mszą Świętą, po której nastąpi uroczysty Obrzęd Poświęcenia Ikon.
Oprócz zajęć warsztatowych planujemy także konferencje o. Michała Kulczyckiego oraz mój wykład.
W tutejszej Kaplicy możliwa jest codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Prowadzenie:
Ewa Grześkiewicz
Zakres warsztatów
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Ikony pisane będą tradycyjną techniką tempery jajecznej, na lipowych, szpongowanych deskach.
Nowe Miasto Nad Pilicą
Nowe Miasto Nad Pilicą 1400 otrzymało prawa miejskie i obecną nazwę. Było własnością szlachty herbu Rawicz, która przyjęła nazwisko Nowomiejskich jeszcze w XVI w. Nowe Miasto nad Pilicą leżało przy szlakach handlowych łączących Toruń ze Lwowem i Warszawę z Krakowem, pełniło rolę punktu etapowego dla kupców. Znacznie zniszczone w czasie wojen szwedzkich w XVII w. Od pocz. XIX w. intensywny rozwój włókiennictwa, który zahamował wielki pożar miasta w 1843.
Od 1873 przez następne 40 lat funkcjonowało tu uzdrowisko (pierwszy dziewiętnastowieczny Zakład Przyrodoleczniczy w Królestwie Polskim, znany i ceniony w Europie[8]) doktora Jana Bielińskiego[9], które przyciągało wybitne postacie polskiej kultury i polityki. W 1870 utraciło prawa miejskie.
W Nowym Mieście funkcjonuje także znany klasztor kapucynów. Na przełomie XIX/XX w. przebywał w nim bł. o. Honorat Koźmiński (1829–1916). W muzeum przy klasztorze znajdują się jego rzeczy codziennego użytku, pióro, kosmyk włosów, relikwie i szaty. Od 1997 roku o. Honorat Koźmiński jest patronem miasta.
Za: Wikipedia
O niezwykłej postaci bł. Honorata Koźmińskiego, założyciela wielu zgromadzeń, w tym Sióstr, u których będziemy gościć, związanej z Nowym Miastem, przeczytasz tutaj