„Pisanie ikon powiązane jest z duchowością” artykuł w Gazecie Pomorskiej (lipiec 2017)

sie 14, 2023 | Prasa, W mediach

26 lipca 2017 r. w Gazecie Pomorskiej ukazał się artykuł Jadwigi Aleksandrowicz o prowadzonych przeze mnie warsztatach ikonograficznych „Ikonopisanie Pod Tężniami” w Ciechocinku.

W Miejskim Centrum Kultury trwają warsztaty pisania ikon. Właśnie pisania, a nie malowania, choć na pierwszy rzut oka należałoby mówić o malarstwie. Inicjatorką takich warsztatów jest Anna Zykubek z Raciążka.

To nie pierwsze jej spotkanie z taką twórczością. – Pisanie ikon To bardzo specyficzna, nacechowana duchowością twórczość według bardzo ścisłych reguł – tłumaczy. – Są tu osoby różnych profesji: prawnicy, nauczyciele, jest studentka architektury, jest siostra zakonna z Gniezna – tłumaczy.

Pani Anna połknęła bakcyla pisania ikon dzięki mężowi. – Na imieniny wykupił mi takie warsztaty w Świętej Lipce. Na początku płakałam, pociłam się, zniechęcałam, bo nic mi nie wychodziło, ale to właśnie wtedy ta sztuka mnie pochłonęła. Potem jeździłam na warsztaty do Warszawy. Tam, na warsztatach prowadzonych przez Ewę Grześkiewicz, auczyłam się  też złoceń.

Dziwi się, że poza nią nie ma na tych warsztatach nikogo z powiatu aleksandrowskiego. Są ludzie z Polski i regionu. Pani Jadwiga Ostrowska na przykład przyjechała z Grudziądza z dorosłą córką. Obie piszą ikony.

Warsztaty prowadzi Ewa Grześkiewicz z warszawskiej Grupy Agathos. Pokazuje lipową deskę i tłumaczy, że najpierw pokrywa się ją płótnem. (…)

Całość tekstu znajdziesz na stronie Gazety Pomorskiej

W poniższym linku cała fotorelacja z warsztatów:

https://ikony.waw.pl/project/warsztaty-pisania-ikon-w-ciechocinku-ikonopisanie-pod-tezniami-lipiec-2017/?et_fb=1&PageSpeed=off