Warsztaty pisania ikon i wystawa Laboratorium Tradycji 2014
Laboratorium Tradycji – Tradycja Bizantyjska to efekt współpracy Grupy Agathos ze Scholą Węgajtgy.
Współprowadzone są na nim warsztaty ikonopisania oraz śpiewu bizantyjskiego i gregoriańskiego. Jednego z wieczorów spotkalismy sie w Ośrodku Teatru Węgajty by modlić się akatystem ku czci Bogurodzicy. Akatyst ten śpiewany był po polsku, do słów ks. Maja z muzyką Marcina Abijskiego. Marcin przewodniczył chórowi. Nabożeństwo odprawił ksiądz proboszcz tutejszej parafii. Byłam wzruszona, gdyż w centrum tej wieczornej modlitwy znalazła się ikona mojego pędzla – Matka Boża Giatrissa.
Następnego dnia przyjechał do nas prawosławny teolog i ikonopis – Grzegorz Prokopiuk. pokazał nam swój sposób rozpisywania szat i opowiedział o ikonografii Aniołów. Pod koniec warsztatów odwiedzili nas ks. Prof. Micahał Janocha i dr Irina Tatarowa.
W Ośrodku Węgajty zaprezentowaliśmy ikony powstałe w naszej Letniej Pracowni.
Ks. Prof. wygłosił wykład „Ikony w Polsce”, w którym opowiedział nam o ikonach białoruskich i ukraińskich, łemkowskich, w kontekście historyczno-geograficznym, ale także o ikonach innych tradycji (m.in. starowierskich), wreszcie o ikonach współczesnych. Wieczór zakończymy przy muzyce kapeli rodzinnej ze Szczytna „Nikifolk”.
Ostatni dzień naszego pobytu na warsztatach zaplanowaliśmy na 1 5 sierpnia, a więc święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W czasie uroczystej Mszy św. nasze ikony stały przed ołtarzem. Następnie zostały okadzone i poświęcone. Obrzędowi towarzyszyły piękne śpiewy w wykonaniu uczestników warsztatów śpiewu bizantyjskiego i gregoriańskiego.
Organizator wystawy: Grupa Agathos Organizatorzy konferencji: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Stowarzyszenie Liber Pro Arte, Instytut Papieża Jana Pawła II.