Sylwester z ikoną w Nowym Mieście nad Pilicą 2023

 Kilka zdjęć z Sylwestra z Ikoną.

Warsztaty odbyły się w gościnnym Domu Sióstr Honoratek w Nowym Mieście nad Pilicą. Był to wyjątkowy czas.
Oprócz zajęć malarskich uczestnicy wysłuchali konferencji o. Adama Zwierza na temat obrazu Boga, jaki nosimy w sobie, wykładów dr Andrzeja Zykubka, m.in. o sztuce neandertalczyków i prezentacji prowadzącej warsztaty Ewy Grześkiewicz o dwóch drogach rozwoju współczesnej ikonografii.
Nasze ikony poświęciliśmy w nocy z 31.12.2023 na 1.01.2024 w kościele oo. Kapucynów.
Aby jeszcze lepiej wczuć się w klimat przejścia z końca do początku, nocą, po Mszy św. zeszliśmy do katakumb.
Na sylwestrowe warsztaty pisania ikon zapraszamy za rok, na Sylwestra z ikoną 2024!

Ostatni dzień roku był to czas prac wykończeniowych nad tymi ikonami, które miały być przygotowane do poświęcenia w noc sylwestrową.

Aby lepiej poczuć czas przejścia, odnieść go nie tylko do kalendarza, ale do naszego życia, zeszliśmy nocą do katakumb. Pochowani są w nich zakonnicy i dobrodzieje klasztoru. Bez wiary byłby to dość mroczny i smutny, nawet nieco przerażający krok. W perspektywie zbawienia za chłodem i ciemnością katakumb jaśnieje rzeczywistość, której piękna nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.
Życzę nam wszystkim, by za nami zostały wszystkie problemy i mroki poprzedniego roku (przypuszczam, że w jakiejś mierze – mniejszej lub większej- każdego znas to dotyczy) i żeby ten nowy czas rozświetlał nam blask Bożej Obecności.