Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Warsztaty pisania ikon w Górce Klasztornej 26.04 – 05.05. 2024

26 kwietnia | 16:00 - 5 maja | 15:00

Termin: 26  kwietnia – 5 maja l 2024.

Prowadzenie: Ewa Grześkiewicz

Miejsce: Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej

Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych. Stopień trudności będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.

Osoby piszące na prowadzonych przeze mnie warsztatach swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa (bez względu na stopień zaawansowania w innych miejscach). Te zaś, które były już na moich zajęciach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych z Państwa, którzy pod moim okiem napisali już te ikony, proszę o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.

Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na specjalnie przygotowaną deskę. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są prelekcje o ikonach.

Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.

Więcej informacji o prowadzonych przeze mnie warsztatach malowania ikon znajdziesz  tutaj

 Górka Klasztorna

Nazwa Górka Klasztorna powstała w roku 1923, od czasu objęcia tej miejscowości przez księży Misjonarzy Świętej Rodziny. Poprzednio nazywano ją Górką pod Łobżenicą lub Górką na Krajnie.

W czasach przedchrześcijańskich ważne miejsce kultu, które ówcześnie znajdowało się w środku prastarej puszczy porastającej okolice. Obecnie zrekonstruowany kamienny krąg w przyklasztornym parku z tablicą informacyjną. Istnieje hipoteza podważająca autentyczność tego kręgu.

W Górce Klasztornej znajduje się Sanktuarium Maryjne  z bazyliką NMP Niepokalanie Poczętej, w której znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Góreckiej z XVII wieku, koronowany 6 czerwca 1965 przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Górka Klasztorna jest najstarszym w Polsce miejscem kultu maryjnego. Matka Boża objawiła się w tym miejscu pasterzowi w roku 1079. Dzisiaj miejsce to jest znane z cudownego obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda z chwilą ukazania się Maryi nabrała cudownych właściwości. Jest to najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce. 14 czerwca 2015 odbyło się uroczyste nadanie tytułu bazyliki mniejszej sanktuarium w Górce Klasztornej z okazji 50-lecia koronacji obrazu MB Góreckiej.

W 1971 w Górce Klasztornej ustanowiono rzymskokatolicką parafię NMP Niepokalanie Poczętej.

Górka Klasztorna jest znana również z wystawianych co roku pasyjnych misteriów, zaś latem odbywa się festiwal „Maria Carmen”. (Za „Wikipedia”)

 

Details

Start:
26 kwietnia | 16:00
End:
5 maja | 15:00
Event Category: