Termin: 26 kwietnia – 5 maja l 2024.
Prowadzenie: Ewa Grześkiewicz
Miejsce: Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej
Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia, jak i tych bardziej zaawansowanych. Stopień trudności będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.
Osoby piszące na prowadzonych przeze mnie warsztatach swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa (bez względu na stopień zaawansowania w innych miejscach). Te zaś, które były już na moich zajęciach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych z Państwa, którzy pod moim okiem napisali już te ikony, proszę o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na specjalnie przygotowaną deskę. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są prelekcje o ikonach.
Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.
Więcej informacji o prowadzonych przeze mnie warsztatach malowania ikon znajdziesz tutaj
Górka Klasztorna
Nazwa Górka Klasztorna powstała w roku 1923, od czasu objęcia tej miejscowości przez księży Misjonarzy Świętej Rodziny. Poprzednio nazywano ją Górką pod Łobżenicą lub Górką na Krajnie.
W czasach przedchrześcijańskich ważne miejsce kultu, które ówcześnie znajdowało się w środku prastarej puszczy porastającej okolice. Obecnie zrekonstruowany kamienny krąg w przyklasztornym parku z tablicą informacyjną. Istnieje hipoteza podważająca autentyczność tego kręgu.
W Górce Klasztornej znajduje się Sanktuarium Maryjne z bazyliką NMP Niepokalanie Poczętej, w której znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Góreckiej z XVII wieku, koronowany 6 czerwca 1965 przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Górka Klasztorna jest najstarszym w Polsce miejscem kultu maryjnego. Matka Boża objawiła się w tym miejscu pasterzowi w roku 1079. Dzisiaj miejsce to jest znane z cudownego obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda z chwilą ukazania się Maryi nabrała cudownych właściwości. Jest to najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce. 14 czerwca 2015 odbyło się uroczyste nadanie tytułu bazyliki mniejszej sanktuarium w Górce Klasztornej z okazji 50-lecia koronacji obrazu MB Góreckiej.
W 1971 w Górce Klasztornej ustanowiono rzymskokatolicką parafię NMP Niepokalanie Poczętej.
Górka Klasztorna jest znana również z wystawianych co roku pasyjnych misteriów, zaś latem odbywa się festiwal „Maria Carmen”. (Za „Wikipedia”)